meble
Konkurs MAŁA RZECZ 2017!
W ramach Zaprojektowani - Krakowskie Spotkania z Dizajnem ruszył konkursu na projekt przedmiotu – użytkowego prezentu inspirowanego obiektami z zasobów Wirtualnych Muzeów Małopolski pt. "Mała Rzecz 2017".

Konkurs kierowany jest do projektantów, dizajnerów, studentów i absolwentów kierunków artystycznych, a jego organizatorami są: Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Szkoła Wnętrz i Przestrzeni oraz Zaprojektowani - Krakowskie Spotkania z Dizajnem.

Organizatorzy czekają na propozycje projektów „małych rzeczy” – niewielkich, użytkowych prezentów zainspirowanych zdigitalizowanym obiektem/obiektami z zasobów Wirtualnych Muzeów Małopolski, w których znajduje się ponad 1000 zdigitalizowanych obiektów z 39 małopolskich muzeów. Z tego ponad 800 obiektów w domenie publicznej, co oznacza, że są one dostępne dla każdego, do wykorzystania w dowolnym celu. Termin nadsyłania prac konkursowych: do 20 października 2017 roku.

„Mamy do dyspozycji prawdziwy sezam wzorów, barw, faktur, przedziwnych kształtów i nieoczekiwanych zestawień kolorystycznych. Tym sezamem są Wirtualne Muzea Małopolski – portal, na którym zgromadzono wizerunki 3D kilkuset wspaniałych muzealiów z kilkudziesięciu małopolskich muzeów”  - mówi Joanna Orlik, Dyrektorka Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

„Chcemy, aby udostępniane na naszym portalu eksponaty „poszły w świat”, zaczęły żyć własnym życiem. Aby inspirowały do nowych działań, zaistniały w nowych, aktualnych kontekstach”.

"Małopolska to skarbnica wspaniałych pomysłów związanych ze sztuką użytkową" – dodaje Rafał Stanowski, sekretarz konkursu Mała Rzecz, dyrektor kreatywny Zaprojektowanych - Krakowskich Spotkań z Dizajnem.

"Chcemy przypomnieć o tym, jak wspaniałe inspiracje dla współczesnego designu kryją się w naszej historii, a zarazem skłonić projektantów do kreatywnego sięgnięcia w przeszłość. Nasi przodkowie przywiązywali przecież wielką wagę do tego, co określamy dziś mianem dizajnu. Małopolska i Kraków są tego najlepszymi przykładami, począwszy od architektury, a skończywszy na rozmaitych drobiazgach, czyli małych rzeczach, które cieszą do dziś nasze oko".

Szczegóły dotyczące konkursu "Mała Rzecz 2017" są TUTAJ i TUTAJ 

Skład Jury:

- Dorota Koziara – projektant, kurator wystaw i art director,

- Małgorzata Szczepańska – redaktor naczelna Elle Decoration,

- Adam Groch – OYO koncept, BLUMA, designer, laureat must have i Prodeco,

- dr Jerzy Gaweł – dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych,

- Alfred Marek – wykładowca Szkoły Wnętrz i Przestrzeni (Krakowskie Szkoły Artystyczne),

- Agnieszka Buława-Orłowska – projektantka, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie,

- Paweł Szelest – grafik 3D, architekt, Regionalna Pracownia Digitalizacji Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

Na laureatów i laureatki konkursu czekają atrakcyjne nagrody - oto one:

I miejsce

- nagroda finansowa w wysokości 4000 zł

- możliwość wprowadzenia do produkcji zaprojektowanego przedmiotu półroczne stypendium w Krakowskich Szkołach Artystycznych na wybranym kierunku    
- udział w wystawie nagrodzonych prac w czasie targów Zaprojektowani 2017
- pakiet promocyjny realizowany w ramach targów Zaprojektowani 2018 (prezentacja laureata na stronie www.zaprojektowani.com.pl, indywidualny wykład na temat działalności laureata w ramach targów Zaprojektowani 2018, stoisko 4 m kw.), prezentacja laureata na łamach jednego z patronów medialnych.

II miejsce

- nagroda finansowa w wysokości 2000 zł

- możliwość wprowadzenia do produkcji zaprojektowanego przedmiotu
- trzymiesięczne stypendium w Krakowskich Szkołach Artystycznych na wybranym kierunku
- udział w wystawie nagrodzonych prac w czasie targów Zaprojektowani 2017
- prezentacja laureata na stronie www.zaprojektowani.com.pl, indywidualny wykład na temat działalności laureata w ramach targów Zaprojektowani 2018

III miejsce

- nagroda finansowa w wysokości 1000 zł

- możliwość wprowadzenia do produkcji zaprojektowanego przedmiotu
- prezentacja laureata na stronie www.zaprojektowani.com.pl
- udział w wystawie nagrodzonych prac w czasie targów Zaprojektowani 2017

Zaprojektowani - Krakowskie Spotkania z Dizajnem odbędą się po raz czwarty w dniach 24-26 listopada 2017. W programie wydarzenia są wykłady i warsztaty związane z projektowaniem wnętrz oraz przedmiotów, spotkania z osobowościami projektowania oraz Targi Zaprojektowani, w czasie których zobaczymy ofertę ok. 80 polskich wystawców - artystów, rzemieślników, projektantów. Organizatorem wydarzenia jest Szkoła Wnętrz i Przestrzeni w Krakowie (Krakowskie Szkoły Artystyczne). 

fot. KSA


Komentarze

Dodaj własny

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze.