meble
Dobre wieści dla branży meblarskiej
Ostatni komentarz meblarski B+R Studio - firmy specjalizującej się w analizach rynku meblarskiego jest dla branży bardzo dobry i brzmi następująco: eksport mebli w 2013 r. był wyższy o blisko pół miliarda euro względem 2012 roku.

Branża meblarska, producenci mebli wg.oficjalnych danych Eurostat ustanowili kolejny rekord w zakresie wartości eksportowanych mebli.

Wartość eksportu w 2013 r. - na podstawie wstępnych danych równa była 7,1 mld euro, a w roku poprzedzającym wynosiła 6,6 mld euro. Przy gorszym wyniku w grudniu 2013 r. - 507,5 mln euro na tle pozostałych miesięcy, wyniki za cały rok wskazują na 7% wzrost w porównaniu do 2012 r.
 
Wynik ten można powiedzieć, że prawie idealnie równał się z wynikiem jakie szacowało B+R Studio, wg. szacunków którego, wartość eksportu w 2013 r. wyniesie 6,9 mld euro.

Analizując dane miesięczne r/r stwierdzono, że dynamikę ujemną zaobserwowano tylko w miesiącach luty – marzec, która wyniosła odpowiednio 0,98 i 0,94. Z kolei najwyższą dynamikę zanotowano w kwietniu i w grudniu – plus 1,14.

Pomimo tak dobrego wyniku eksportu mebli, eksporterzy co raz częściej i tak szukają nowych rynków zbytu poza Europą. Przełożenie to ma na dane o wartości eksportu do krajów pozaunijnych. W 2013 r. wartość eksportu do krajów spoza UE przekroczyła 1 mld euro co wskazuje tym samym, że dynamika wyniosła 1,16 w porównaniu do roku 2012.

fot. B+R Studio

Komentarze

Dodaj własny

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze.