meble
MTP: Ostateczna wersja raportu podsumowującego targi MEBLE POLSKA 2016

Rekord sprzedaży na targach meblowych w Poznaniu - zapoznaj się z ostatecznym raportem MTP podsumowującym targi MEBLE POLSKA 2016 - raport publikujemy w całości. Meble.pl były patronem medialnym targów.

Pierwszego dnia targów MEBLE POLSKA 2016 sprzedaliśmy dwa razy więcej mebli niż podczas całych targów IMM w Kolonii”, powiedział w rozmowie z dyrektorem największych kontraktacji meblowych w Europie Środkowo-Wschodniej Józefem Szyszką jeden z tegorocznych wystawców, który z pewnych względów pragnie pozostać anonimowy.

 

Ta wypowiedź idealnie opisuje to, co działo się w Poznaniu od 8 do 11 marca. Tysiące kupców meblowych z całego świata przyjechało tu, by podczas tej największej prezentacji oferty polskiej branży meblowej kontraktować meble z Polski. Efekty targów zaskoczyły nawet największych optymistów. Ze względu na tajemnice handlowe trudno dokładnie oszacować wartość podpisanych kontraktów, ale z deklaracji poszczególnych wystawców wynika, że w tym roku padł na targach absolutny rekord sprzedaży!

Niemcy słyną z samochodów, Francja z wina a Polska słynie z mebli
Ekspozycję zwiedziło ponad 20.309 osób. W porównaniu w rokiem ubiegłym liczba zwiedzających wzrosła zatem nieznacznie. Wystawcy podkreślali jednak zgodnie, że znacząco wzrosła liczba kluczowych klientów. Wśród targowych gości byli przedstawiciele niemal wszystkich najważniejszych grup zakupowych z Niemiec oraz szeroka reprezentacja przedstawicieli sieci salonów meblowych i dystrybutorów hurtowych z 53 krajów (m.in. Begros, VME Group, EMV Group, XXXLutz, Kika/Leiner, Mobelix, Mömax, Home24, Porta, Roller czy Genomax).

        Poza Polakami i Niemcami, którzy stanowili aż 16 proc. zagranicznych zwiedzających, najliczniej reprezentowani byli kupcy meblowi z Wielkiej Brytanii, Litwy, Ukrainy, Czech, Francji, Belgii, Rosji, Holandii, Hiszpanii, Szwecji i Włoch. W tym roku pojawili się także hurtowi odbiorcy mebli z tak ważnych perspektywicznych rynków, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone, Kanada, Izrael, Chiny, Malezja czy Australia. Udział zwiedzających z zagranicy wyniósł 32 proc. Duże zainteresowanie zagranicznych gości targami w Poznaniu nie powinno dziwić. Polska jest przecież trzecim eksporterem mebli w Europie i czwartym na świecie.

 

        Jak podkreślił podczas targowej gali nagród Jan Szynaka, prezes obchodzącej w tym roku jubileusz 20-lecia Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli: „Niemcy słyną z samochodów, Francja z wina a Polska słynie z mebli”.

Meblowe okno na świat
W tym roku na targowych gości czekała wyjątkowo bogata oferta firm z 12 krajów: Polski, Białorusi, Chin, Czech, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Włoch. 258 wystawców zaprezentowało swoje meblowe nowości na powierzchni ponad 40.000 mkw.

 

        Do udziału w targach zgłosili się niemal wszyscy wiodący polscy producenci mebli, w tym m.in.: Fabryka Mebli TARANKO, Grupa IMS, Szynaka, Forte, Meble Wójcik, FM Bravo, VOX, Paged, KMK Klose, LUDWIK STYL, HOME CONCEPT, RAMETA, FAMEG, Gala Collezione, VERO, BENIX, WER-SAL, Meblomak, HILDING, Janpol, M&K FOAM czy Klaster ELBLĄG. Największy wzrost liczby wystawców zanotowano w tym roku w segmencie mebli tapicerowanych. Bardzo bogata była także oferta producentów materacy. Wzrost liczby wystawców widoczny był także w innych segmentach meblowej ekspozycji. Katalog wystawców dostępny jest na www.meble.mtp.pl.

 

        Część ekspozycji prezentowana była w ramach zamkniętych przestrzeni (tzw. secret rooms) kluczowym kupcom, dysponującym największymi budżetami zakupowymi. „W przyszłości zamierzamy sukcesywnie wzmacniać kontraktacyjny charakter naszych targów. Udostępnianie wystawcom pomieszczeń na organizację poufnych, dedykowanych ekspozycji, w których mogą prezentować wybrane kolekcje najważniejszym klientom, będzie w najbliższych latach ważnym elementem tej strategii”, wyjaśnia Józef Szyszka.


Design, szkolenia, debaty
Tak jak w roku ubiegłym targom Meble Polska 2016 towarzyszyły Targi Wnętrz Home Decor o podobnym, kontraktacyjnym profilu. Ciekawym źródłem inspiracji była arena DESIGN. Odbywające się w jej ramach liczne konferencje, warsztaty i prelekcje stanowiły doskonałą okazję do wymiany doświadczeń między specjalistami z branży oraz cenne źródło wiedzy o najnowszych trendach w projektowaniu.

 

       Gościem specjalnym była słynna francuska projektantka Inga Sempé, prywatnie córka Jean-Jacques'a Sempé - autora ilustracji do serii książek o Mikołajku. Jej wykład pt. "Making some objects" zgromadził kilkuset uczestników. W trakcie wydarzenia można było obejrzeć także wystawę prac projektantki. Tradycyjnie podczas targów odbył się także cykl szkoleń i konferencji organizowanych przez Ogólnopolska Izbę Gospodarczą Producentów Mebli.

Nagrody dla najlepszych
W tym roku Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Ratajczak uhonorował Złotymi Medalami MTP osiem produktów: pięć w kategorii „meble skrzyniowe” i trzy w kategorii „meble tapicerowane”. Informacje o nagrodzonych produktach prezentowane były podczas targów w Strefach Mistrzów – specjalnych stoiskach zlokalizowanych w trzech punktach wśród ekspozycji targowej. Tam zwiedzający mogli oddawać głosy na nagrodzone produkty. Przez miesiąc po zakończeniu głosować można również na stronie internetowej Złotego Medalu. Produkt, który otrzyma największą liczbę głosów zwiedzających i internautów, zdobędzie prestiżowy tytuł „Złoty Medal – wybór konsumentów”.

 

        W trakcie targów już po raz siedemnasty swoje unikatowe nagrody wręczyła Grupa Polskich Kupców Meblowych. W tym roku w kategorii mebli skrzyniowych ZŁOTYM STRUGIEM GPKM 2015 wyróżniony został program TORINO Firmy Szynaka Meble z Lubawy. Natomiast w kategorii mebli tapicerowanych ZŁOTĄ IGŁĘ GPKM 2015 otrzymał program modułowy MUGHETTO produkowany przez VERO z Dobrodzienia.

Zany jest już termin targów MEBLE POLSKA 2017, a mianowicie: 14-17 marzec 2017 r.

fot. MTP