meble
Jak remontują Polacy

Serwis Fixly wraz z Kantar Polska, już po raz drugi przeprowadził ogólnokrajowe badanie, w ramach którego zapytaliśmy Polaków o różne kwestie dotyczące remontów i napraw. To, co szczególnie nas interesowało, to odpowiedź na pytania gdzie, co, jak i za ile. Niniejszy raport to obszerny zbiór wszystkiego, co wiemy o pracach remontowych w naszym kraju. Jak zatem remontują Polacy?

49%, czyli prawie co drugi mieszkaniec Polski przeprowadził remont w 2019 roku. Prym wiedli mieszkańcy Wielkopolski, spośród których aż 61% dokonało zmian w swoich domach i mieszkaniach. Na drugim miejscu pod tym względem znalazło się województwo śląskie, a na trzecim świętokrzyskie. Najmniej remontowano na Mazowszu, w Lubuskiem oraz w Małopolsce.

W kwestii hierarchii priorytetów remontowych niewiele się zmieniło w porównaniu do 2018 roku. Pomieszczeniami, które najczęściej remontowaliśmy w 2019 roku były kuchnia i salon (w ramach którego uwzględniono również jadalnię). To w nich zwykle spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia i tam też przyjmujemy gości. Nic więc dziwnego, że stawiamy je na remontowym piedestale. W dalszej kolejności znalazły się łazienka oraz sypialnia.

Niemal co piąty badany zdecydował się na generalny remont domu lub mieszkania. Ponad połowa tej grupy to osoby poniżej 40. roku życia, co pokazuje, że zmiany, które obejmują całe wnętrze, to domena ludzi młodych. Im jesteśmy starsi, tym rzadziej podejmujemy się prac remontowych na tak szeroką skalę.

Remont może oznaczać zarówno całkowitą modernizację wnętrza, jak i drobne zmiany w aranżacji. Jak pokazują wyniki badania, większość prac remontowych w Polsce obejmuje malowanie. W 2019 roku aż 85% respondentów zdecydowało się na odnowienie koloru ścian czy sufitów w swoich domach i mieszkaniach. Oznacza to, że malowanie jest najchętniej wybieraną usługą remontową. Z jednej strony nie jest zbyt kosztowne, a z drugiej szybko można w ten sposób odświeżyć wnętrze.

W ścisłej czołówce prac wykonanych w ubiegłym roku znajdują się również: wykończenie podłogi (np. panelami czy parkietem), biały montaż (wanna, prysznic, umywalka, toaleta, baterie łazienkowe), układanie płytek, montaż drzwi i, co ciekawe, prace związane z modernizacją instalacji elektrycznej.

72% respondentów przyznaje, że najprostsze naprawy i prace remontowe woli wykonywać na własną rękę bądź z pomocą znajomego czy członka rodziny. Najchętniej samodzielnie zabieramy się za wykończenie ścian - aż 67% respondentów zdecydowało się tapetować bez pomocy fachowca. Natomiast spośród badanych, którzy przedkładają farbę nad tapetę, 59% wzięło pędzel i wiadro we własne ręce. Ponadto sporo badanych, bo aż 42%, nie boi się zabrać za remont i wykończenie podłogi.

Z kolei wymiana okien, remont instalacji elektrycznej czy prace z konstrukcjami gipsowo-kartonowymi to typowe zadania dla profesjonalistów. Są skomplikowane i wymagają specjalistycznej wiedzy, w związku z czym zdecydowana większość osób ich wykonanie powierza fachowcom.

Najsilniejszą motywacją remontową jest po prostu chęć odświeżenia i modernizacji wnętrza. To ona skłoniła 63% badanych do dokonania zmian w swoich domach oraz mieszkaniach. Z kolei 16% osób wykonało remont, ponieważ odczuło potrzebę naprawy bądź wymiany przestarzałych elementów wykończenia.

Remont nie należy do naszych ulubionych czynności. Ponad połowa Polaków przyznaje, że prace związane z renowacją wnętrza są przyczyną stresu w ich życiu. Co czwarta osoba ma w tej kwestii mieszane odczucia, a tylko 20% podchodzi do tego z pełnym spokojem.

Przyjrzeliśmy się również kwestii szacowania budżetu, który potrzebny jest na zrealizowanie remontu. Średnia kwota, którą Polacy przeznaczyli na remont w 2019 roku wynosi niecałe 20 tysięcy złotych. Podobnie jak w 2018 roku niemal 1/3 kosztów (ok. 6 tysięcy złotych) stanowią wydatki związane z opłaceniem usług fachowców.

Wyniki pokazują, że mamy trudności w planowaniu budżetu potrzebnego do przeprowadzenia prac - tylko co czwarta osoba może pochwalić się tym, że prawidłowo obliczyła wysokość kosztów remontu. O ile 30% badanych wydało mniej niż wynosiły ich początkowe założenia, o tyle aż 47% respondentów musiało ostatecznie dopłacić do remontu.

Remont wiąże się z relatywnie dużym wydatkiem. Wpływ na to ma wiele czynników, wśród których należy wymienić rosnące ceny robocizny oraz materiałów na rynku budowlanym. Dość powiedzieć, że aż 80% badanych określa usługi remontowo-wykończeniowe jako drogie, a 72% drobne prace i naprawy woli wykonywać samodzielnie.

Patrząc na przeciętny koszt remontu oraz średnie miesięczne wynagrodzenie w Polsce (ok. 3500 złotych netto pod koniec 2019 roku) łatwo można obliczyć, że statystyczny Kowalski musi przepracować blisko pół roku, by móc przeprowadzić planowane zmiany w aranżacji wnętrz.

Prawie każdy remontujący sfinansował remont w części lub całości ze zgromadzonych oszczędności. Podobnie jak w 2018 roku, niemal co piąty badany musiał wziąć kredyt w banku bądź zaciągnąć pożyczkę, by móc przeprowadzić remont. Z kolei jedna na dziesięć osób remontujących w 2019 roku znalazła wsparcie finansowe ze strony członków rodziny lub znajomych.

Dla 28% osób rozpoczęcie remontu jest poprzedzone ponad rocznym okresem planowania. Główne powody, przez które odkładamy przeprowadzenie prac wykończeniowych nie zmieniły się w porównaniu do 2018 roku. Jak pokazują wyniki badania, wciąż największą przeszkodę stanowi brak pieniędzy, na co wskazało 46% badanych (czyli o 9 punktów procentowych więcej niż w roku 2018). Na drugim miejscu znalazł się brak czasu - dotyczy on 41% osób.

Co ciekawe jednak, mniej osób ma problem ze znalezieniem zaufanego fachowca. W 2018 roku dotyczyło to 16% remontujących, natomiast w 2019 roku już tylko 14%. Choć spadek jest niewielki, to warto obserwować tendencję na przestrzeni kolejnych lat.

Początek sezonu remontowego w Polsce przypada na kwiecień, co potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego przez Fixly. Okres ten trwa aż do września, czyli tak długo, jak utrzymuje się sprzyjająca aura pogodowa. W ciągu tych sześciu miesięcy w 2019 roku remont rozpoczęło 67% respondentów.

Wyraźnie widać, że zastój branża remontowa przeżywała w I kwartale 2019 roku. Zima i okres ponoworoczny nie są optymalnym czasem na prace wykończeniowe w domach i mieszkaniach. Liczba remontujących wyraźnie spadła również w październiku. Lekkie ożywienie można zaobserwować w listopadzie i grudniu, na co wpływ mogą mieć zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Remont dla części osób może być jednym z etapów przygotowań domu lub mieszkania do odwiedzin bliskich.

Większość Polaków (64%), którzy remontowali w 2019 roku uporała się z pracami w ciągu jednego miesiąca. Staramy się zatem nie przedłużać robót i zakończyć je możliwie jak najszybciej. Warto jednak zaznaczyć, że im więcej wydajemy, tym dłużej trwają prace. Co druga osoba, którą remont kosztował więcej niż 10 tysięcy złotych, musiała poświęcić ponad 30 dni na przeprowadzenie robót.

Wśród osób, które remontowały w 2019 roku aż 70% przyznaje, że ma już zaplanowane kolejne prace na przyszły rok. To może oznaczać, że z jednej strony prace remontowe nie trwają zbyt długo, ale z drugiej przeprowadzamy je na raty, na przestrzeni lat.

Jak pokazują wyniki badania, Polacy wolą zatrudniać wyspecjalizowanych fachowców od konkretnego typu prac. Hydraulik, płytkarz, malarz i elektryk - to z ich usług badani korzystali najczęściej w ubiegłym roku. Z kolei, co trzecia osoba zwróciła się przed remontem o pomoc do ekipy budowlano-wykończeniowej, zlecając tym samym kompleksowe przeprowadzenie prac.

Jeden na trzech remontujących w 2019 roku skorzystał z usług stolarza, co oznacza, że w wielu polskich domach i mieszkaniach doszło do wymiany starego umeblowania na nowe. Ten wysoki odsetek wskazuje również na to, że chętnie stawiamy na meble na wymiar. Ponadto, przy zmianie aranżacji 15% osób wsparło się poradą specjalisty od projektowania wnętrz.

Warty odnotowania jest również pozytywny fakt, że aż dziewięć na dziesięć osób jest zadowolonych z pracy wykonanej przez fachowca.

55% respondentów jest zdania, że znalezienie fachowca nie należy do najłatwiejszych zadań. Wynika to z trudności, jakie stawia przed zlecającymi obecny rynek budowlany - wysokie ceny, niedobór doświadczonych specjalistów oraz problemy z brakiem wolnych terminów.

Większość remontujących (70%) szukało fachowca poza Internetem. Niezmiennie najbardziej cenione są polecenia znajomych. To dzięki nim 62% osób w tej grupie znalazło pożądanego specjalistę. Jak widać marginalne znaczenie mają już ogłoszenia w prasie oraz ulotki.

30% respondentów fachowca znalazło w sieci. Dla porównania w 2018 roku w Internecie szukał tylko co piąty remontujący. Większość osób szukających online korzysta z dedykowanych serwisów internetowych, takich jak Fixly, gdzie łatwo i szybko można znaleźć fachowca. Nieco mniej ogranicza się do wpisania odpowiedniej frazy w wyszukiwarce internetowej. Co piąty w tej grupie znalazł fachowca w mediach społecznościowych.

Ile czasu trzeba poświęcić, by znaleźć malarza, płytkarza czy innego specjalistę od remontów? 26% respondentów fachowca znalazło w ciągu 24 godzin. Nieco mniej, bo 22% potrzebowało na to od dwóch do trzech dni. To całkiem dobry wyniki zważywszy na fakt, że Polacy głównie szukają wśród członków rodziny i znajomych.

Dla porównania w serwisie Fixly, czas potrzebny na znalezienie wykonawcy jest znacznie krótszy. Od momentu dodania zapytania do kontaktu ze strony pierwszego fachowca mijają średnio 4 minuty.

Ekologia odgrywa coraz istotniejszą rolę w naszym codziennym życiu. Polacy mają świadomość tego, że należy dbać o środowisko, co widać również wśród remontujących - 41% badanych zwracało uwagę na ekologiczne rozwiązania w czasie remontu w 2019 roku

Połowa z nas korzysta już z energooszczędnych sprzętów AGD, które zauważalnie obniżają koszty eksploatacji. Dużą popularnością cieszą się również kompostowniki oraz zbiorniki na wodę deszczową, z których korzystają właściciele domów jednorodzinnych czy też obiektów sezonowych. Ponad połowa badanych wyraziła również chęć pozyskiwania energii słonecznej przy pomocy paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych.

Choć tylko 7% badanych posiada w domu system wentylacji z odzyskiem ciepła, to aż 43% chciałoby z niego skorzystać. Widać tym samym, że ta sztandarowa technologia dla budownictwa ekologicznego i energooszczędnego budzi zainteresowanie coraz większej liczby osób.

Jak wynika z odpowiedzi respondentów, rozwiązania z zakresu systemów smart home są póki co rzadkością w polskich domach i mieszkaniach. Najpopularniejsze spośród nich, czyli inteligentne ogrzewanie, posiada tylko co dziesiąty badany.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że wielu Polaków wyraża zainteresowanie nowoczesną technologią sprawowania kontroli nad domem. Szczególnie chętnie skorzystalibyśmy ze wspomnianego wcześniej systemu ogrzewania, a także inteligentnych urządzeń AGD, oświetlenia czy kamer.

Smart home to wciąż jeden z najnowszych trendów, który jednak za sprawą postępu technologicznego i powszechnego dostępu do Internetu będzie się rozwijał, zdobywając kolejnych konsumentów.

Połowa Polaków remontowała w 2019 roku, z czego zdecydowana większość zleciła fachowcowi wykonanie przynajmniej części prac. To pokazuje, że branża ma się dobrze, a popyt na usługi fachowców wciąż jest wysoki. Mamy dobrych specjalistów, co potwierdza bardzo wysoki odsetek klientów zadowolonych z efektów remontu. Niezmiennie przy wyborze fachowca najbardziej cenimy rekomendacje członków rodziny i znajomych. Jednak w porównaniu do zeszłego roku, coraz więcej osób szuka wykonawcy w Internecie. Warto przy tym wspierać się dostępnymi w sieci opiniami, podobnie jak podczas robienia zakupów online. Na Fixly widzimy, że najchętniej wybierani wykonawcy to ci, którzy mogą pochwalić się dobrą oceną od wcześniejszych klientów. Dlatego duży nacisk kładziemy na rekomendacje na profilach wykonawców, by pomóc zlecającemu w dokonaniu wyboru.

Marcin Dakowski, General Manager Fixly