meble
Otwarcie nowej hali w MM Szynaka Interline w Nowym Mieście Lubawskim

11 grudnia 2019 roku to kolejna bardzo ważna data w historii rozwoju Grupy Meblowej Szynaka. Tego dnia o godzinie 12:30 otwarto nowo wybudowany kompleks biurowo-produkcyjno magazynowy w MM Szynaka Interline w Nowym Mieście Lubawskim. Gościem honorowym uroczystości był Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhausner-Duda. Poza parą prezydencką w uroczystym otwarciu udział wzięło prawie 600 zaproszonych gości – w tym przedstawiciele władz krajowych, wojewódzkich, samorządowych, partnerzy, przyjaciele i pracownicy Grupy Meblowej Szynaka z całego świata.

Firma MM Szynka Interline jest liderem w sektorze produkcji mebli z drewna litego. Wieloletnie doświadczenie w branży, konsekwentnie realizowana strategia rozwoju oraz kapitał ludzki firmy pozwalają optymistycznie patrzeć na powodzenie zrealizowanej za ponad 36 mln zł inwestycji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych przeprowadzony zostanie w firmie reengineering procesu produkcji, w wyniku, którego zostaną zoptymalizowane procesy produkcyjne pozwalające oferować na polskim i światowym rynku meblowym najwyższą jakość produkowanych mebli. Zrealizowana inwestycja jest bardzo ważna nie tylko dla rozwoju firmy MM Szynaka Interline, Grupy Meblowej Szynaka, Nowego Miasta Lubawskiego ale przede wszystkim to znaczące wydarzenie dla rozwoju regionu jak i kraju. Inwestycja została zrealizowana na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Uroczystą część spotkania rozpoczęło powitanie przybyłych gości przez Prezesa MM Szynaka Interline Jana Borowskiego, który zaprezentował film z etapów budowy inwestycji. Następnie głos zabrali Państwo Prezes Alina i Jan Szynaka, którzy dziękując za wkład i profesjonalizm włożone w budowę nowego kompleksu, wręczyli wykonawcom pamiątkowe statuetki i listy gratulacyjne. Następnie krótkim przemówieniem, gratulacjami i ciepłymi słowami uznania złożonymi na ręce Państwa Prezes swoją obecność zainicjował wojewoda Warmińsko Mazurski Artur Chojecki.

W dowód uznania za wykonaną pracę przy aranżacji i wyposażeniu Polskiej Sali Posiedzeń, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, wyróżnieni na scenie zostali pracownicy Grupy Meblowej Szynaka.

Kolejną, niezwykle doniosłą częścią uroczystości było wręczenie certyfikatów Ambasador Polskiej Przedsiębiorczości przedstawicielom firm z całego świata, którzy współpracując z polskim przedsiębiorstwami mają ogromny wpływ na rozwój polskiej branży meblowej w Polsce i na arenie międzynarodowej. Uchwałą Rady Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli z rąk Prezesa Izby Jana Szynaka certyfikaty odebrali prezesi i dyrektorzy firm i instytucji takich jak: Bega Consult, Ikea, Imac, Ima, Gomad, Kronospan, Egger, Schattdecor, Stolmet, a także Lasów Państwowych.

Podniosły charakter spotkania nadawał występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej i dzieci z Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim, wspieranych przez Grupę Meblową Szynaka.

O godzinie 14:30 przyszedł czas na powitanie honorowego gościa uroczystości Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W swoim wystąpieniu Prezydent podkreślił, że jest dumny, kiedy patrzy na polskie zakłady meblarskie, które rozwijają się nie tylko w kraju, ale także podejmują ekspansję zagraniczną. Prezydent podkreślał, że od 30 lat "w wolnej Polsce można śmiało realizować największe wizje gospodarcze, można się rozwijać, kiedy można działać na wolnym rynku", ale trzeba mieć ku temu "talent, samozaparcie, szczęście i umiejętności", których nie brakuje przedsiębiorcom z branży meblarskiej.

Zakłady Grupy Meblowej Szynaka przykładem dla innych

- Jestem dumny, kiedy patrzę na zakłady Grupy Meblowej Szynaka, te tutaj, ale także inne rozsiane po całej Polsce, kiedy słyszy się o tej inwestycji realizowanej w Lidzbarku Welskim i wielkiej inwestycji, która będzie realizowana na Białorusi. To nie tylko wysyłanie mebli na cały świat po to, żeby je sprzedawać na różnych rynkach, ale także rozchodzenie się z produkcją na różne kraje. Rozmawiając o produkcji mebli w Polsce, nominując Pana Jana Szynaka do grona laureatów, nagrody prezydenckiej, mogę wreszcie odwiedzić zakład produkcyjny państwa Szynaka. Robi on ogromne wrażenie. Chodziłem wspólnie z Małżonką po halach i obserwowałem wspaniałe maszyny i szybką produkcję. Zastanawiałem się, czy w 1985 roku, kiedy pan Jan od taty przejmował pracownię stolarską, to myślał o tym, że kiedyś będzie właścicielem potężnej grupy kapitałowej, zatrudniającej tysiące ludzi i będzie miał na głowie wiele olbrzymich zakładów - powiedział podczas wystąpienia prezydent Andrzej Duda.

Kulminacyjną częścią spotkania było uroczyste odsłonięcie przez Prezydenta pamiątkowej tablicy, umieszczonej na odrestaurowanej strugnicy stolarskiej, na której przed 60 laty pracował założyciel Grupy Meblowej Szynaka - Jan Szynaka Senior.

Poświęcenia nowego kompleksu dokonał Jego Eminencja Ksiądz Biskup Diecezji Toruńskiej Andrzej Suski.

Na zakończenie uroczystości Prezydent Andrzej Duda zapoznał się z ekspozycją prezentującą najważniejsze wydarzenia z historii Grupy Meblowej Szynaka oraz spotkał się z przedstawicielami firm i instytucji wspieranych w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu przez firmę Szynaka Meble.

Na pamiątkę spotkania Prezydent Andrzej Duda przekazał Prezesowi Janowi Szynaka, w podziękowaniu za dotychczasową współpracę, w szczególnym czasie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej wyjątkowy dar – flagę Rzeczpospolitej Polskiej.

Zaproszeni goście oraz pracownicy firmy otrzymali pamiątkowe monety, uwieczniające tę ważną datę w historii Grupy Meblowej Szynaka - otwarcie kompleksu biurowo-produkcyjno-magazynowego w MM Szynaka Interline, przypadającą w przeddzień 100-lecia odzyskania niepodległości przez ziemię lubawską i nowomiejską, co miało miejsce 19 stycznia 1920 roku.

Właściciele Alina i Jan  Szynaka składają wszystkim gościom serdeczne podziękowanie za tak liczne przybycie. Ranga uroczystości oraz obecność Pary Prezydenckiej i przedstawicieli najwyższych władz Państwowych, Wojewódzkich i Samorządowych dowodzi jak znaczącym i liczącym się na krajowym i światowym rynku producentem mebli i partnerem biznesowym jest Grupa Meblowa Szynaka.

Fot: Szynaka Meble