meble
Jak wygrać z zimą – ogrzewanie łazienkowe

Nic tak nie rozgrzewa podczas zimy jak gorąca kąpiel.

Wyobraźmy sobie jednak, że wychodzimy spod prysznica i trafiamy na...lodowate kafelki. Podpowiadamy jak sprawić, by w naszej łazience było przytulnie i ciepło nawet podczas największych mrozów.

Komfort cieplny


Aby w łazience można było czuć się komfortowo, należy dostarczyć do niej około 120-130 W ciepła na metr kwadratowy powierzchni. Jest to orientacyjna wartość, którą przyjmuje się dla domów dobrze ocieplonych. Oznacza to, że jeśli nasza łazienka ma powierzchnię 4m2, do jej ogrzania potrzeba ciepła w granicach 480-520W na metr kw. powierzchni. To tyle, ile może dostarczyć standardowy grzejnik drabinkowy o wysokości 110 cm.

- Pojedynczy grzejnik wystarczy na ogrzanie niewielkiej łazienki, jednak gdy mamy do ogrzania powierzchnię większą niż 10 m2, musimy rozważyć inne rozwiązania – przekonuje Katarzyna Rogowa, specjalista ds. doradztwa technicznego ze sklepu internetowego Lazienkaplus.pl. - W większych pomieszczeniach można zamontować ogrzewanie podłogowe, grzejnik nie powinien być jedynym źródłem ciepła. – dodaje ekspert.

 


Decyzję odnośnie sposobu ogrzewania oraz liczby grzejników drabinkowych należy podjąć już podczas projektowania instalacji. W przeciwnym wypadku montaż np. wodnego ogrzewania podłogowego będzie niemożliwy lub, w najlepszym wypadku, bardzo kosztowny.

Jak wybrać drabinkę

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na informacje podawane przez producenta. Moc grzejników jest określana dla parametrów pracy instalacji 75/65/20°C (temperatura zasilania/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu).

- Często to wykonawca oblicza dokładną moc grzewczą, która potrzebna jest do ogrzania pomieszczenia – zauważa Katarzyna Rogowa ze sklepu lazienkaplus.pl.- Ale dobierając moc drabinki pamiętajmy, że te z chromowaną powłoką emitują ciepło słabiej niż pomalowane na biało - dodaje specjalistka.

Moc chromowanego grzejnika powinna być większa o co najmniej 30 proc. od mocy grzejnika malowanego.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie w podłodze ogrzewa nie tylko kafelki, ale też powietrze w łazience. Najpopularniejsze rodzaje ogrzewania podłogowego to ogrzewanie elektryczne i wodne.

- Elektryczne ogrzewanie ułożone z mat grzejnych lub kabli pod cienką warstwą zaprawy umożliwia uzyskanie efektu ciepłej podłogi w bardzo krótkim czasie – przekonuje ekspert portalu lazienkaplus.pl. - Wystarczy włączyć je pół godziny przed kąpielą, by podłoga zdążyła się nagrzać – dodaje.

Pamiętajmy jednak, że ogrzewanie elektryczne nie powinno być kładzione pod wanną, brodzikiem, szafkami czy pralką. Jest to uzasadnione tylko w sytuacji, kiedy te sprzęty będą miały kilkucentymetrowe nóżki i nie stoją bezpośrednio na podłodze.
 
Podłoga może być również ogrzewana wodą. Koszt instalacji jest wyższy niż w przypadku ogrzewania elektrycznego, jednak w dłuższej perspektywie taka inwestycja zwróci się – dzięki niższym kosztom eksploatacji.

- Aby ogrzewanie podłogowe działało w pełni sprawnie należy pamiętać, by kłaść na nie materiały, które dobrze przewodzą ciepło. Polecam podłogi z terakoty, marmuru czy gresu – podsumowuje Katarzyna Rogowa ze sklepu lazienkaplus.pl.

Wielkość płytek w łazience nie powinna przekraczać 30x30 cm a fugi powinny być elastyczne – pod wpływem ciepła następuje rozszerzenie materiału i im większy element, tym większe prawdopodobieństwo ewentualnych pęknięć.

Pamiętajmy też, że ze względów zdrowotnych temperatura podłogi w łazience nie powinna przekraczać 34°C.

Pamiętaj o bezpieczeństwie


Planując instalację ogrzewania bezwzględnie należy zapoznać się z zasadami, które dotyczą elektrycznych instalacji w łazience. Dla bezpieczeństwa i ochrony instalacji elektrycznej w łazience zalecane jest stosowanie wyłączników różnicowo-prądowych. Takie wyłączniki chronią przed porażeniem prądem elektrycznym przy dotyku pośrednim i bezpośrednim a ponadto ograniczają skutki uszkodzenia urządzeń, takich jak wywołanie pożaru.

www.Lazienkaplus.pl 


Komentarze

Dodaj własny

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze.