meble
Negocjator: Z szacunkiem do dłużnika
Raport „Polskie Meble Outlook 2013”, obowiązkowa lektura wszystkich, którzy mają jakikolwiek związek z branżą meblarską w Polce, pozwala na wyciągnięciu wielu ciekawych wniosków. Także tych dotyczących kondycji finansowej firm meblarskich.
 A ta kwestia, w kontekście kryzysu gospodarczego w Unii Europejskiej, który odbija się także na naszym rodzimym rynku, jest bardzo istotna.

    Analizując strukturę wielkości firm meblarskich wg rejestru Regon, zwraca uwagę spadek liczby firm meblarskich w latach 2011 – 2012. Największy spadek liczby firm widoczny jest w segmencie firm średnich i małych. Jest to odpowiednio spadek o 9,3% i 10,5%. Jak zapewniają autorzy raportu „Polskie Meble Outlook 2013”, nie oznacza to jednoznacznie, że te spadki to efekt likwidacji firm, jednak wiele firm musiało ograniczyć zatrudnienie. Dane te pokazują jak na dłoni, że kryzys gospodarczy nie ominął branży meblarskiej.

    Wielu sytuacji nie da się uniknąć. Na wiele zdarzeń nie mamy wpływu. Nawet najlepsze firmy nie są w stanie przewidzieć wszystkiego. Trudno przecież przewidzieć, że nasz, dotąd zaufany, kontrahent, z dnia na dzień przestanie terminowo regulować swoje zobowiązania wobec naszej firmy czy w ogóle przestanie nam płacić. Anna Gąsiorowska, prezes firmy Negocjator Anna Gąsiorowska, zwraca uwagę, na to, że w obecnej sytuacji ekonomicznej, prócz dbania o płynność finansową swojego przedsiębiorstwa, należy też zadbać o dobre stosunki z dłużnikiem. W dzisiejszych czasach każdy kontrahent jest na wagę złota.
    Jak zapewnia Anna Gąsiorowska, - nowoczesna windykacja polega na połączeniu skuteczności i szacunku dla drugiej strony. Czasy, gdzie windykacją zajmowały się osoby bez doświadczenia, bazujące nie na negocjacjach, jak ona, a na zastraszaniu dłużnika, odchodzą już do lamusa.

     Warto zatem przeprowadzić windykację w taki sposób, by nie zrazić do siebie swojego dłużnika, a zarazem potencjalnego kontrahenta. Dlatego też zlecając windykację firmom zewnętrznym, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale też na jakość wykonywanych przez  nią usług. Jakość, rozumianą jako szacunek dla dłużnika. Wiele osób za złe potraktowanie ich przez windykatora nie wini firmy windykacyjnej, ale firmę, która daną windykację zleciła. Po takiej ostrej, choć może i skutecznej, windykacji raczej można zapomnieć o współpracy z danym kontrahentem w przyszłości.
    Nie oszukujmy się, firmy windykacyjne nie mają zbyt wysokiej pozycji społecznej. Ich się po prostu nie lubi. Receptą na to może być windykacja przeprowadzana we własnym zakresie. Na pewno będzie dużo tańsza, niż odzyskanie pieniędzy przez firmę zewnętrzną, i co najważniejsze, będzie zgodna z interesem naszej firmy – czyli takie jej przeprowadzenie, gdzie po jej zakończeniu będzie możliwa dalsza współpraca z dłużnikiem.

    Jednak wielu firm nie stać na utrzymywanie działów windykacji czy choćby zatrudnienie osoby za to odpowiedzialnej, zwłaszcza w sytuacji, kiedy niezapłacone faktury pojawiają się nieregularnie czy zaległe kwoty nie są zbyt wysokie. Warto w takiej sytuacji pomyśleć o przeszkoleniu kilku osób z windykacji. Na rynku jest wiele szkoleń z tej dziedziny. Na uwagę zasługują szkolenia firmy Negocjator Anna Gąsiorowska, które w kompleksowy sposób przygotują naszych pracowników do skutecznej windykacji. I to nie tylko skutecznej, ale też nakierowanej na utrzymanie dobrych relacji między naszą firmą a dłużnikiem.

    Nie ważne, czy zlecimy windykację firmie zewnętrznej, czy bazując na własnym doświadczeniu przeprowadzimy ją sami, czy może wyślemy pracowników na szkolenie, ważne jest przy tym, by myśleć nie tylko krótkoterminowo (odzyskanie długu), ale także długoterminowo (utrzymanie współpracy biznesowej z kontrahentem).

    Poniżej w załączonym PDF o firmie Negocjator Anna Gąsiorowska