meble
Raport: Inwestycyjna machina nabiera rozpędu
Kto się nie rozwija, ten się cofa. Zgodnie z tą zasadą, coraz więcej firm z branży meblarskiej, jak również spośród współpracujących z nią dostawców, decyduje się m.in. na zwiększanie mocy produkcyjnych czy na wprowadzanie innowacji. Kto? Dlaczego? I za ile inwestuje? Pora się przekonać.


Główne powody do inwestowania, które wymieniają przedstawiciele branży meblarskiej, to np. zwiększenie mocy produkcyjnych, wdrożenia innowacji produktowych i procesowych czy rosnące potrzeby klientów dotyczące dostępności produktów.

To pokazuje przewagę producentów mebli i ich dostawców względem przedsiębiorstw z innych sektorów. Z raportu Work Service wynika, że tylko co czwarta firma planuje np. automatyzację pracy.

W odległej przyszłości
Antidotum na rosnące deficyty kadrowe, jak również negatywne perspektywy demograficzne, mogłaby być wspomniana automatyzacja pracy Mogłaby, gdyby polscy pracodawcy mieli w planach wcielanie jej w życie. Z najnowszych badań Work Service wynika, że niemal 6 na 10 firm nie planuje inwestycji w automatyzację pracy, a jedynie niespełna 7% ma taki krok w planach w br. To oznacza, że jedynie 1/4 firm w Polsce chce inwestować w automatyzację pracy. Co więcej, większość z tej grupy odkłada te plany na kolejne lata lub w bliżej nieokreśloną przyszłość, a w najbliższym roku planuje je zrealizować tylko 6,7% badanych.

[[Z naszych badań wynika, że skłonność do inwestycji w automatyzację pracy jest ograniczona]] – oznajmia Maciej Witucki, prezes Zarządu Work Service. – [[Niemal 60% badanych firm nie ma w planach zastępowania pracy ludzkiej nowymi technologiami i maszynami.]]

Badanie „Postawy pracodawców wobec automatyzacji pracy” zostało przeprowadzone przez firmę Work Service na celowej próbie 105 przedsiębiorstw. Próbę dobrano z ogólnopolskiej bazy klientów Grupy Work Service. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w terminie lipiec-sierpień ub.r.

[[Niska skłonność do inwestycji w automatyzację pracy może opóźnić nadejście nowych trendów na nasz rynek]] – stwierdza Andrzej Kubisiak, dyrektor ds. analiz w Work Service]] – Obecnie nie mamy zbyt wielu przykładów zastępowania pracy ludzkiej rozwiązaniami opartymi o nowe technologie. Należy również brać pod uwagę to, że nasilenie automatyzacji możemy mieć dopiero przed sobą.]] Andrzej Kubisiak powołuje się na prognozy Boston Consulting Group. Według nich do 2025 r. wykorzystanie robotów do zadań produkcyjnych wzrośnie z obecnego poziomu 10% do nawet 25%.

[[Polska jest w grupie krajów, które są w fazie przejściowej między rozwojem napędzanym inwestycjami a rozwojem napędzanym innowacyjnością]] – uważa Jacek Kędzior, partner zarządzający EY. – [[Dlatego kluczowe dla firm będzie tworzenie unikalnej wartości dla swoich klientów, opartej na działalności innowacyjnej]].

Więcej w najnowszym wydaniu miesięcznika „BIZNES meble.pl”, w wydaniu on-line TUTAJ


Komentarze

Dodaj własny

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze.