meble
Z optymizmem w przyszłość - Jan Szynaka, prezes OIGPM
Branża meblarska jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi polskiego przemysłu - mówi Jan Szynaka, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

        Od ponad ćwierć wieku, z roku na rok w naszym kraju produkuje się coraz więcej mebli. W 2016 roku wartość produkcji w tym sektorze wyniosła 42,45 mld zł, co oznacza wzrost o 8 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Tym samym odnotowaliśmy kolejny rekord. Według szacunków w roku 2017, wartość produkcji mebli może przekroczyć nawet 45 mld złotych.

W ciągu kilku lat w światowym rankingu z 10 miejsca awansowaliśmy  na szóstą pozycję, obecnie wyprzedzają nas jedynie tacy giganci jak Chiny, Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy, czy Indie. Według oficjalnych danych ONZ  Polska w 2015 roku wyeksportowała meble o wartości 9,99 mld USD. Nie jest, więc  przesadą stwierdzenie, że staliśmy się meblarską potęgą w Europie i na świecie. Meble zajmują czwartą pozycję wśród towarów eksportowanych z Polski, a jednocześnie kluczową pod względem salda w obrotach zagranicznych w 2016 roku (+ 34,6 mld złotych). Ten spektakularny sukces jest wspólnym tryumfem wszystkich polskich producentów mebli.

         Imponujące wyniki i doskonałe prognozy cieszą nas szczególnie, przez wzgląd na ubiegłoroczny jubileusz Ogólnopolskiej Izby Producentów Mebli, która w minionym roku obchodziła 20-lecie istnienia. Cieszymy się, że od ponad 20 lat możemy wspólnie poprawiać wizerunek oraz status polskiego przemysłu meblarskiego w Polsce i na arenie międzynarodowej. Działalność Izby od początku istnienia opiera się na wsparciu całego krajowego przemysłu meblarskiego. Nie byłoby to możliwe m.in. bez współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, z którymi przez lata podejmowaliśmy szereg inicjatyw, mających przełożyć się na wymierne korzyści dla polskich przedsiębiorstw z branży.

W ostatnich latach wspólnie z MTP realizowaliśmy znaczące projekty, wśród których warto wymienić m.in. Branżowy Program Promocji Branży Meblarskiej, który wdrażany był na wybranych rynkach europejskich oraz inne międzynarodowe  projekty z programów Leonardo da Vinci czy ERASMUS +.

Wiele czasu poświęciliśmy również na organizację spotkań, konferencji, seminariów, warsztatów i szkoleń. Wiele z nich odbywa się podczas najbardziej prestiżowej imprezy polskiego meblarstwa – Targów Meble Polska, które z roku na rok, skupiają coraz więcej przedstawicieli branży. Nie można także pominąć  ścisłej współpracy OIGPM z Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Środowiska, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz z Lasami Państwowymi. Wymienione wyżej płaszczyzny współpracy to oczywiście tylko niektóre z przejawów naszej aktywnej działalności na rynku meblarskim.

         Obecna sytuacja branży pozwala patrzeć nam z optymizmem na przyszłość polskiego meblarstwa, dlatego tym bardziej cieszymy się na tegoroczną edycję targów Meble Polska,  która będzie doskonałą okazją do zaprezentowania ogromnego potencjału polskiego przemysłu. Wymieniając się doświadczeniami, prezentując osiągnięcia i motywując się nawzajem, możemy zdziałać więcej dla polskiego rynku meblarskiego.

                                                                                         Jan Szynaka, prezes OIGPM

 

fot. Szynaka


Komentarze

Dodaj własny

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze.